A múlt héten a kormany.hu oldalon is közzétett új Polgári törvénykönyv javaslata szigorítaná a magyar sajtóra vonatkozó részt, ami a nyilvános eseményeken intézkedő rendőrök arcának kitakarását illeti – írja az Index. A portál emlékeztet: az egyenruhások ilyen jellegű védelme egyedülálló a világon, és Magyarorászon is csak a 2006-os rendőri túlkapások után vált általános gyakorlattá. Az előírt kitakarást nem, vagy nem megfelően teljesítő sajtótermékek több százezer forintos pénzbüntetésre számíthatnak. Az új szabályozása viszomt már nemcsak a felvétel nyilvánosságra hozatalát kötné hozzájáruláshoz, hanem annak elkészítését is.
A jelenlegi szabályozás értelmében a közhatalomgyakorló tisztséget betöltők bár közfeladatot látnak el, de nem közszereplők, így akár kérhetnék is arcuk nyilvánossá tételét. A hatályos Ptk. szerint csak akkor nem kell hozzájárulást kérni a lefotózott személyről, ha nyilvános közszereplés közben készült a felvétel – ilyet pedig tipikusan politikus, közéleti szereplő követ el – írja az Index. A portál megjegyzi, a rendőrök gyakran élnek a sajtó elleni feljelentés lehetőségével, a bíróság ugyanis szinte kivétel nélkül az ő javukra dönt.
Egyetlen ilyen esetben állt a sajtó mellé a bíróság: a pécsi ítélőtábla egy 2011-es sporteseményen lefotózott rendőr perében úgy érvelt, „a tömegrendezvényen való rendőri részvétel (...), a sport- vagy politikai rendezvényeken a szurkolótáborok egymás elleni fellépésének a megakadályozására kivezényelt rendőrök tevékenysége – különösen a 2006. őszi budapesti események fényében – nyilvános közszereplésnek minősül” – számol be az Index. A portál azt is felidézi: az Index ellen indított hasonló eljárás azonos érvelése nem járt eredménnyel, kiszabták a pénzbírságot.
Tekintve, hogy két hasonló ügyben eltérő ítélet született, felmerülhet a lehetősége, hogy a Kúria jogegységi döntést hoz, vagyis meghatároz egy ajánlott intézkedést a ilyen esetekre vonatkozóan. Banicz Erika Viktóra, a Kúria szóvivője a felvetésre úgy reagált, „önmagában nem okoz súlyos jogbizonytalanságot, ha egy konkrét ügyben a bírói gyakorlattal ellentétes döntés születik, a Kúriának nem kell jogegységi eljárást indítania, mert van jogorvoslati lehetőség”.